تا اینجا چیستی و چگونگی عشق دیوانه را بررسی کردیم. در این مطلب چگونگی رابطه عاطفی با محبوب چسبناک را بررسی می کنیم. اگر شما با کسی وارد رابطه عاطفی شده‌اید که بسیار به شما وابسته است، یا نگران هستید محبوبتان نتواند بدون حضور شما از خودش مراقبت کند، شما با فردی که مشکل اختلال شخصیت وابسته دارد وارد رابطه شده اید. رابطه با شخصیت وابسته بسیار مشکل و طاقت‌فرسا است. در عین حال جدایی از این افراد هم می‌تواند بسیار دشوار باشد. فردی که در آغاز رابطه عاطفی بسیار حرف گوش کن و همنوا است به مرور تقاضاهایش از شما انقدر بالا می‌رود که شما را خسته می‌کند.

نشانه های محبوب چسبناک

 • بدون کسب راهنمایی از دیگران تصمیم گیری برای وی دشوار است
 • در تمام حیطه های زندگی مسئولیت را بر دوش دیگران می اندازد
 • از ترس تنها شدن، به ندرت با دیگران مخالفت می کند
 • شروع کارهای مهم برایش دشوار است
 • هنگام تنهایی احساس ناراحتی و درماندگی می کند
 • با پایان یافتن یک رابطه سریع وارد رابطه بعدی می شود
 • می ترسد که در تنهایی نتواند از خودش مراقبت کند

محبوب چسبناک چگونه فکر می‌کند

ویژگی برجسته شخصیت وابسته نیاز شدید به مراقبت است. چنین فردی اعتماد به نفس بسیار پایینی دارد. چنین فردی شدیدا به دنبال کسب اطمینان خاطر از جانب دیگران است. افراد وابسته عموما به عنوان افرادی خوب، مهربان و فداکار توصیف می شوند. که تمام اینها حاصل ترس از تنهایی و بدون پشتیبان ماندن است. یک فرد وابسته درون خود عمیقا احساس بی عرضگی و بی کفایتی می کند که در نهایت به احساس ناشایستگی عمیق او منجر می گردد.

مهمترین مشغله ذهنی افراد وابسته وحشت شدید آنها از تنها شدن در جهان و رها شدن به حال خودشان است. این ترس غیرواقعی افراد وابسته را به سمت ارتباط با دیگران حتی روابط زیان آور سوق می‌دهد. محبوب چسبناک روحیه مستقلی ندارد و اگر کسی در کنارش نباشد احساس بیچارگی می کند. هنگامی که از فرد وابسته بخواهیم تعریفی از خود ارائه دهد در پیدا کردن کلمات مشکل دارد. زمانی که فردی تعریف خود را از روابطش با دیگران به دست آورد نمی‌توان فرد مستقلی قلمدادش کرد.

محبوب وابسته چگونه رفتار می کند

افراد وابسته در روابط خود آنقدر به طرف مقابل می‌چسبند که او را از خود می‌رنجانند. محبوب وابسته به صورت منفعلانه رفتار می کند تا هر چه بیشتر دیگران از او راضی باشند و حمایت آنها را جلب کند. در رابطه با شخصیت وابسته، در صورتی که شدت مشکل زیاد باشد، شما احساس می‌کنید نقش یک والد را برای محبوب وابسته خود دارید تا شریک عاطفی. احساس نیازشدید وی به دیگران، او را در چرخه معیوبی می‌اندازد که روزبه‌روز اعتماد به نفس وی کم می‌شود و احساس بی‌کفایتی کرده و به دیگران وابسته‌تر می‌شود. درگیری در این چرخه معیوب ممکن است منجر به افسردگی شدید وی شود.

گرچه زندگی طبق میل و توقعات دیگران بسیار دشوار است؛ اما یک فرد وابسته برای کسب حمایت دیگران این کار را انجام می‌دهد. همچنین یک فرد وابسته تعارض مزمنی در زمینه عدم اعتماد به دیگران دارد. یعنی وی همواره نگران رها شدن از جانب دیگران است و پیوسته در جست‌و‌جوی این است که دیگران وفاداری خود را به وی ثابت کنند. کمبود اعتماد به نفس و احساس بی کفایتی منجر می‌شود فرد وابسته نتواند به خوبی زندگی اجتماعی خود را بچرخاند.

چرا محبوب من چسبناک شده است؟!

عوامل متعددی در کودکی و نوجوانی فرد می‌توانند دست‌به‌دست هم دهند تا شخصیت وابسته در فرد شکل گیرد. در ادامه به چند مورد اشاره می‌کنیم:

 • ممکن است فرد والدین بسیار کنترل‌گر، مراقب و بسیار با محبتی داشته. یکی یا هر دو والد تلاش کرده‌اند همه نیازهای وی را برآورده سازند. در نتیجه نه تنها فرد را به سمت استقلال سوق نداده‌اند؛ بلکه تلاش‌هایی هم که فرد برای کسب استقلال کرده ناکام شده. بنابراین، چنین کودکی هیچ وقت توان تصمیم‌گیری و مدیریت مسائل را به دست نمی‌آورد. چنین تجاربی به همراه ترس ذاتی از تنهایی، موجب شکل‌گیری اختلال شخصیت وابسته می‌شود.
 • با توجه به اینکه در اوایل کودکی دختران بیشتر از پسران تشویق به وابسته بودن می‌شوند، دختران تشویق می‌شوند که افرادی حامی و مراقبت کننده باشند و نیازهای دیگران (خصوصا مردان) را بر خود ترجیح دهند.
 • همچنین برخی از فرهنگ‌ها، دختران وابسته، منفعل، خدمتگزار و فداکار را ترجیح می‌دهند.

رابطه با شخصیت وابسته چگونه است؟

اگر شما تا به حال رابطه با محبوب شکاک را تجربه کرده باشید، می‌دانید که چنین رابطه‌ای تا چه حد خسته کننده و رنج‌آور است. رابطه‌ای که در ابتدا شیرین و جذاب به نظر می‌رسد، به تدریج به رابطه‌ای محدود کننده و توان فرسا تبدیل می‌شود. در رابطه با شخصیت وابسته به تدریج تقاضاهای وی از شما افزایش می‌یابد، تا جایی که برآورده کردنشان بخش زیادی از زندگی شما را به خودش اختصاص می‌دهد. به نظر می‌رسد که تلاش برای مستقل شدن جایی در زندگی محبوب وابسته ندارد. جالب‌تر اینکه هرچه شما او را بیشتر به کسب استقلال تشویق کنید، احساس عدم امنیت وی بالاتر رفته در نتیجه وابسته‌تر می‌شود.

علاوه براین، محبوب وابسته از آنچنان توان عاطفی برخوردار نیست که به شما اجازه دهد قدری هم برای خودتان زمان بگذارید و زندگی کنید. از آنجایی که اعمال هرگونه حدومرز از جانب شما، وی را وابسته‌تر و نیازمندتر می‌کند، در نهایت رابطه با شخصیت وابسته شما را خشمگین می‌کند و منجر به پایان رابطه می‌شود. این چرخه معیوب می‌تواند بسیار طاقت‌فرسا و خسته‌کننده‌تر هم شود. باید گفت که مسئله اصلی در محبوب شما، فقدان مهارت یا اعتماد به نفس لازم برای برقراری یک رابطه عاطفی برابر و دوسویه است.

در رابطه با شخصیت وابسته چه بر سر من می‌آید؟

رابطه با شخصیت وابسته
رابطه با شخصیت وابسته مثل وارد شدن به یک تله است

مسئله اساسی در چنین رابطه‌ای این است که آیا شما توان برآورده کردن تمام نیازهای شخصیت وابسته را دارید؟ چنین رابطه‌ای از توازن عاطفی برخوردار نیست و نقش شما در این رابطه نقش یک والد (نه یک عاشق) است. فرسودگی روانی شدید، از ویژگی‌های رابطه با شخصیت وابسته است. تا جایی که هر دو طرف، با بحران شدید در رابطه عاطفی خود رو‌به‌رو شده و هر دو طرف متوجه می‌شوند رابطه انتظارات آ‌ن‌ها را برآورده نمی‌کند.

به طور خلاصه باید بگوییم نیاز فرد وابسته به توجه، محبت، مراقبت، و حمایت مداوم انقدر زیاد است که نیاز فرد برطرف نمی‌شود و شما را هم خسته و فرسوده می‌کند. به همین جهت باید گفت رابطه با شخصیت وابسته به این معنی است که شما باید طاقت و تحمل بالا در مدت زمان طولانی داشته باشید.

چرا من جذب محبوب چسبناک می شوم

اگر رابطه کنونی شما با یک فرد وابسته چیزی است که تازگی دارد و در گذشته هیچگاه چنین تجربه‌ای نداشتید، به نظر می‌رسد که ایرادی در شما نیست. شاید شما شیفته زیبایی یا سایر ویژگی‌های محبوب خود شده‌اید. اما برخی افراد اگر با خود صادق باشند، متوجه می‌شوند که در گذشته بارها رابطه با فرد وابسته داشته‌اند. در ادامه دلایل احتمالی این مسئله را بیان می‌کنیم.

 • مهمترین عامل را می‌توان نیاز شما به حمایت و مراقبت از دیگران بیان کرد. شاید شما از همان کودکی از والدین یا خواهر، برادرهای خود مراقبت می‌کرده‌اید و به‌گونه‌ای تشویق می‌شده‌اید و الان هم در بزرگسالی در رابطه با سایر افراد، خصوصا محبوب خود، این شیوه را ادامه می‌دهید.
 • گاهی هم نیاز شدید شما به کسب تأیید از سوی دیگران، علت جذب شما به این افراد می‌شود. زیرا محبوب وابسته معمولا تمام زمان و انرژی خود را صرف فردی که به تازگی با وی آشنا شده است، می‌کند.
 • شاید هم شما مایل به ماندن در رابطه‌ای باشید که در آن احساس کنترل و قدرت بیشتری داشته باشید. زیرا در رابطه با شخصیت وابسته، فرد برای اینکه شما را در رابطه نگهدارد از انجام هیچ خدمتی به شما فروگذار نمی‌کند.
 • گاهی بعد از پی بردن به طاقت فرسا بودن رابطه با شخصیت وابسته، همچنان در رابطه می‌مانید. عاملی که منجر می‌شود فرد بعد از پی بردن به طاقت فرسا بودن رابطه، نتواند آن را ترک کند، ترس است. بسیاری از ما به شدت از شکستن دل فردی که روحیه ضعیف و نیازمندی دارد، هراس داریم. و خودرا با عباراتی مانند “شرایط آنقدر هم بد نیست” یا “پس از قطع رابطه از شدت احساس گناه نمی‌توانم زندگی خوبی داشته باشم” توجیه می‌کنیم.

در مطلب بعدی، روش‌های مدیریت صحیح رابطه با شخصیت وابسته را بررسی می‌کنیم. برای مطالعه این مطلب، اینجا را کلیک کنید.

مطالعه بیشتر: