پرسونالوژی و مفهوم شخصیت

گزینه‌های مختلفی برای فهمیدن، سنجش، آسیب‌شناسی و درمان شخصیت در جامعه ما وجود دارند. از مطالب مجلات زرد با عنوان طالع‌بینی گرفته تا سایت‌های مختلف و کتاب‌های گوناگون. همه این منابع ادعا دارند که شخصیت را از جنبه یا جنبه‌هایی به مخاطب ارائه می‌دهند. پرسونالوژی درصدد است تا با تکیه بر دانش روانشناسی و علمی که از مقالات و پژوهش‌های رشته روانشناسی مستخرج می‌شود، دیدگاهی مبتنی بر حقایق کشف شده از جوانب مختلف وجودی شخصیت انسان به مخاطبان ارائه دهد. در نهایت، به پشتوانه ستون علمی که وجود دارد، پرسونالوژی در صدد است بزرگترین پایگاه شخصیت‌شناسی به زبان فارسی را به فارسی‌زبانان تقدیم کند.

اهداف تیم پرسونالوژی

با محوریتی که مطرح شد. و لزوم علمی بودن و حرفه‌ای بودن مطالب و فعالیت‌ها، اهداف تیم پرسونالوژی در ۴ قسمت دسته‌بندی شده است که در ذیل به اختصار توضیح داده شده اند:

آزمون‌های شخصیت

دراین دسته هدف، طراحی و برنامه‌نویسی آزمون‌های مطرح و معتبر شخصیت است. این آزمون‌ها با رعایت اصول حرفه‌ای و اخلاق در دسترس متخصصین و عموم قرار خواهد گرفت. به نوعی که هر کاربر با توجه به شرایط هر آزمون و خودش دسترسی ویژه‌ای به نتایج و تفاسیر دارد. در این راستا، تیم پرسونالوژی با کلینیک‌ها و مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی و مشاوره همکاری دارد.

نظریه‌پردازان

در این دسته، هدف اصلی ارتقای سطح کیفی دانش حوزه‌های مربوط به شخصیت است. به گونه‌ای که مطالب یا از دید متخصصان حرفه روانشناسی نوشته شده‌اند. و یا در صورت تلخیص یا ترجمه، منبع آن ذکر شده است. نظریه‌پردازان حوزه شخصیت، نظریه‌های آنان، مکاتب مختلف و ارتباط آنان با یکدیگر در این دسته مد نظر قرار می‌گیرد.

نظریه‌ها

در این دسته سعی شده است از انتقال مطالبی که در تمام کتاب‌ها نوشته شده است اجتناب شود. بلکه، در صددیم تا نگاهی جدید به حوزه شخصیت داشته باشیم. نگاهی که ما را به فهم بیشتر تحولات ذهنی نظریه‌پردازان شخصیت نزدیک کند. همچنین، این نگاه نو به درک بیشتر شخصیت، به گونه‌ای که خود نظریه‌پردازان قصد بیان آن را داشتند. به دور از سوگیری‌های معمول کمک می‌کند.

اختلالات شخصیت

در این دسته، متخصصان حرفه روانشناسی و درمانگران تیم پرسونالوژی اطلاعاتی در مورد اختلالات شخصیت در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند. دغدغه متخصصان تیم پرسونالوژی این است که مخاطبین را به صورت کاربردی و در راستای بهتر شدن روابط و زندگی فردی آگاه کنند. گاهی ما از مشکلاتی آگاه هستیم ولی دلیل آن را نمی‌دانیم. با فهمیدن الگوهایی که در زندگی و روابطمان تکرار می‌کنیم، می‌توانیم به سلامت روان خودمان کمک کنیم.

چه کسانی در پرسونالوژی فعالیت دارند؟

تیم پرسونالوژی تشکیل شده از متخصصان حرفه روانشناسی و علوم مهندسی است که در راستای اعتلای دانش شخصیت‌شناسی عموم و اهل فن همکاری می‌کنند. افرادی گرد هم آمده‌اند که پس از سال‌ها مطالعه و جست وجوی دانش در حوزه روانشناسی و به‌ویژه شخصیت‌شناسی، دغدغه این را دارند که دانش ناب و اصیل را به دست مخاطب برسانند. برای نیل به این مهم، بایستی هم از اطلاعات تاریخچه‌ای و هم پیشینه‌های جدید حوزه شخصیت استفاده کرد. این مسؤلیت فقط با داشتن یک انگیزه قوی می‌تواند به انجام برسد. انگیزه‌ای که تیم پرسونالوژی را گرد هم آورده است. تا بتوانند قدمی نوین در راستای اعتلای سطح کیفی دانش و سلامت روان جامعه فارسی‌زبان داشته باشند.